Wspólnie dla dziedzictwa
Program wspierający identyfikację, dokumentację, upowszechnianie oraz społeczne zaangażowanie w proces ochrony i opieki nad dziedzictwem narodowym.
Program wpisuje się w polską edycję organizowanych co roku Europejskich Dni Dziedzictwa (pierwsza połowa września). Na wyższą ocenę mogę liczyć projekty, które zakładają zorganizowanie przynajmniej jednego wydarzenia w ramach EDD.
W realizacji zadania wymagany jest udział co najmniej 5 wolontariuszy.
Program ma dwa cele strategiczne:
– wzrost społecznego zaangażowania w identyfikację dziedzictwa i w system opieki nad zabytkami, osiągany we współpracy z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi samorządami, służbami konserwatorskimi i wolontariuszami;
– wzrost świadomości społecznej w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa, jego znaczenia i wartości z nim związanych, umożliwiający tworzenie pozytywnej emocjonalnej więzi pomiędzy społecznościami lokalnymi a dziedzictwem kulturowym;
Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe będące podmiotami prawa polskiego. Maksymalna kwota dotacji – 80 000 zł, minimalna – 10 000 zł (dofinansowanie nie może przekroczyć 85% planowanego budżetu). Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 2 wnioski. Działania można realizować do 31 października 2019 r.