Czyste kąpieliska na wakacje
Ponad 95 proc. kąpielisk na terenie UE spełnia wymogi sanitarne, co oznacza bezpieczną dla człowieka jakość wody.
Zgodnie z najnowszym europejskim sprawozdaniem dotyczącym jakości wody w kąpieliskach nieco ponad 85 proc. kąpielisk monitorowanych w ubiegłym roku w Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy 'doskonałej” jakości wody. Opublikowane wyniki stanowią dobrą wskazówkę na temat tego, gdzie latem tego roku możemy oczekiwać najlepszej jakości wody w kąpieliskach.
Z tegorocznego sprawozdania Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że przeważająca część – 95,4 proc. – spośród 21 831 kąpielisk monitorowanych w 28 państwach członkowskich UE spełnia minimalne unijne wymogi w zakresie jakości. Ponadto w sprawozdaniu uwzględniono 300 monitorowanych kąpielisk w Albanii i Szwajcarii.
Poziom kąpielisk spełniających najbardziej rygorystyczne unijne normy 'doskonałej” jakości wody nieznacznie wzrósł – z 85,0 proc. w 2017 r. do 85,1 proc. w ubiegłym roku. Odsetek kąpielisk spełniających normy 'dostatecznej” jakości wody spadła z 96 proc. do 95,4 proc. w latach 2017–2018. Ten niewielki spadek wynika głównie z otwarcia nowych kąpielisk, dla których nie jest jeszcze dostępny zestaw danych dotyczących czterech sezonów kąpielowych wymaganych do sklasyfikowania ich zgodnie z dyrektywą. W 2018 r. 301 (lub 1,3 proc.) wszystkich kąpielisk w UE, Albanii i Szwajcarii uznano za kąpieliska o 'niedostatecznej” jakości wody. To nieco mniej niż 1,4 proc. w 2017 r.