back to top
12.4 C
Ostrołęka
sobota, 19 kwietnia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Ostatni budżet Junckera

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Konkurencyjna gospodarka, edukacja i zatrudnienie młodych ludzi, wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE oraz poza nią, reagowanie na zmiany klimatyczne – to priorytetowe obszary, na których skupia się KE prezentując propozycję budżetu na 2020 r.

Jest to siódmy i ostatni budżet w ramach obecnego długoterminowego budżetu UE na lata 2014–2020 i stosują się do niego ograniczenia tego wieloletniego planu. Celem jest optymalizacja finansowania istniejących programów i nowych inicjatyw oraz pobudzenie tworzenia europejskiej wartości dodanej zgodnie z priorytetami Komisji Jean-Claude’a Junckera.

Zgodnie z wnioskiem Komisji środki w budżecie na 2020 r. zostaną przeznaczone na następujące obszary priorytetowe: konkurencyjna gospodarka i młodzież; oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i solidarności w UE i poza UE, zmiana klimatu.

21 proc. ogólnego proponowanego budżetu na 2020 r. zostanie przeznaczone na przeciwdziałanie zmianie klimatu. Jest to zgodne z ambitnym celem polegającym na przeznaczeniu 20 proc. obecnego długoterminowego budżetu UE na działania związane z walką ze zmianą klimatu.

Projekt budżetu UE na 2020 r. obejmuje dwie kwoty na każdy program, który ma być finansowany z budżetu – środki na zobowiązania i środki na płatności. Zobowiązania odnoszą się do środków, co do których można się zobowiązać w umowach w danym roku, zaś płatności to środki faktycznie wydatkowane. Proponowany budżet UE na 2020 r. wynosi 168,3 mld euro w środkach na zobowiązania (+1,3 proc. w porównaniu z 2019 r.) i 153,7 mld euro w środkach na płatności (+3,5proc. w porównaniu z 2019 r.).

Budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. Odpowiada on mniej więcej 1 proc. dochodu narodowego brutto UE i stanowi około 2 proc. wszystkich unijnych wydatków publicznych. Jego celem jest uzupełnienie budżetów krajowych i realizacja priorytetów uzgodnionych przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Budżet UE na 2020 r. jest ostatnim budżetem w ramach obecnych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014–2020. Projekt budżetu opiera się na założeniu, że Wielka Brytania będzie w pełni uczestniczyć w realizacji i finansowaniu budżetu UE na 2020 r., tak jak gdyby była ona państwem członkowskim.

Wiosną 2018 r. Komisja opublikowała propozycje dotyczące następnego długoterminowego budżetu UE, który obejmuje lata 2021–2027. Państwa członkowskie i nowo wybrany Parlament Europejski będą prowadzić równolegle negocjacje na temat budżetu na 2020 r. i budżetu długoterminowego.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex