Bezpieczeństwo sieci 5G
Większość państw UE zakończyła już oceny ryzyka związane z wprowadzeniem 5G. Sieci piątej generacji będą stanowić trzon społeczeństw i gospodarek, łącząc miliardy przedmiotów i systemów, w tym w kluczowych sektorach jak energetyka, transport, bankowość czy opieka zdrowotna. Również procesy demokratyczne, takie jak wybory, w coraz większym stopniu opierają się na infrastrukturze cyfrowej.
W następstwie zalecenia KE w sprawie wspólnego europejskiego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G 24 państwa członkowskie UE zakończyły pierwszy etap i przedłożyły krajowe oceny ryzyka. Oceny te zostaną uwzględnione w kolejnym etapie polegającym na ogólnounijnej ocenie ryzyka, która zostanie zakończona do 1 października.
W oparciu o otrzymane informacje państwa członkowskie wraz z Komisją i Agencją Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przygotują skoordynowaną ogólnounijną ocenę ryzyka do 1 października 2019 r. Równolegle ENISA analizuje krajobraz zagrożeń związanych z sieciami 5G jako dodatkowy wkład.
Do 31 grudnia 2019 r. grupa współpracy ds. bezpieczeństwa sieci i informacji, która prowadzi wspólnie z Komisją działania w zakresie współpracy, opracuje i uzgodni zestaw narzędzi obejmujący środki ograniczające ryzyko w celu wyeliminowania rodzajów ryzyka określonych w ocenach ryzyka na szczeblu krajowym i unijnym.