2 sierpnia obchodzony był Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów, aby uczcić pamięć 500 tys. przedstawicieli tej narodowości zamordowanych w okupowanej Europie.
W 2015 r. Parlament Europejski ogłosił 2 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów, aby uczcić pamięć 500 tys. Romów – stanowiących co najmniej jedną czwartą całej romskiej populacji w tamtym okresie – zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie. 2 sierpnia 2019 r. komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Věra Jourová wzieli udział w uroczystości w Auschwitz-Birkenau, aby uczcić 75. rocznicę zagłady ostatnich Romów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W uroczystości, zorganizowanej przez Centralną Radę Niemieckich Sinti i Romów (link is external) , wraz ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce i we współpracy z Narodowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzięło udział ponad 1,5 tys. Romów z całej Europy.
W maju 1944 r. naziści przystąpili do planowania 'ostatecznego rozwiązania” dla rodzinnego obozu romskiego w Auschwitz. Początkowy termin likwidacji romskiego wyznaczono na 16 maja 1944 r. Kiedy SS-mani próbowali siłą wypędzić więźniów z baraków, romscy mężczyźni, kobiety i dzieci stawili opór, uzbrojeni jedynie w kije, proste narzędzia i kamienie. Ostatecznie SS-mani musieli się wycofać. 2 sierpnia 1944 r. ponownie wydano ten sam rozkaz i około 3 tys. romskich mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zamordowanych w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że w Auschwitz zginęło 19 tys. z 23 tys. Romów, których uwięziono w obozie.