Pamięć o pracownikach humanitarnych
Rok 2019 ma szczególne znaczenie dla międzynarodowego prawa humanitarnego ze względu na przypadającą 70. rocznicę konwencji genewskich. W związku z rosnącym ryzykiem dla bezpieczeństwa pracowników organizacji humanitarnych Unia Europejska wyraża uznanie dla zaangażowania wszystkich tych, którzy narażają swoje życie, aby nieść pomoc humanitarną na całym świecie. Jednoznaczne poszanowanie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo i ochrona pracowników organizacji humanitarnych oraz ich nieograniczony dostęp do potrzebujących to dla Unii Europejskiej niezwykle ważne kwestie.
Ludność cywilna w strefach konfliktu jest często zabijana lub raniona w wyniku ukierunkowanych lub masowych ataków. Ponad 70 mln osób zostało przymusowo wysiedlonych na skutek konfliktów, przemocy i naruszania praw człowieka. Na pomoc humanitarną liczy przeszło 200 mln ludzi.
Przez rzecznictwo i działania polityczne, takie jak dialog, oświadczenia i inicjatywy oraz finansowanie na rzecz organizacji partnerskich w celu zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej, UE przyczynia się do ogólnoświatowego poszanowania i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.
W 2017 r. UE przeznaczyła ponad 1,75 mld euro na operacje pomocy humanitarnej w ponad 80 krajach na całym świecie.