Luka w VAT nadal ogromna
Polska jest w czołówce państw UE, które znacząco poprawiły swoje wynik w walce z tzw. luką VAT – ocenia KE. Jednak najnowszy raport wykazuje, że państwa Unii straciły w 2017 r. 137 mld euro dochodów z tytułu podatku od wartości dodanej. Luka – czyli całkowita różnica między oczekiwanymi dochodami a kwotą faktycznie pobraną – nieznacznie spadła, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Ta znaczna luka w podatku VAT ponownie podkreśla potrzebę kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących podatku VAT, zgodnie z wnioskiem Komisji z 2017 r., oraz zacieśnienia współpracy między państwami członkowskimi w celu ukrócenia oszustw związanych z VAT oraz zapewnienia funkcjonowania przepisów w odniesieniu do przedsiębiorstw i podmiotów handlowych działających zgodnie z prawem. Luka w podatku VAT jest wskaźnikiem skuteczności środków egzekwowania i środków zapewniających zgodność z przepisami w dziedzinie podatku VAT w każdym państwie członkowskim, ponieważ wyraża szacunkową wartość utraty dochodów z powodu oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania, upadłości, niewypłacalności finansowej, a także błędnych obliczeń.
Opublikowane sprawozdanie dotyczące luki w podatku VAT koncentruje się na 2017 r., ponieważ jest to ostatni okres, za który dostępne są obszerne dane z zakresu rachunków narodowych i dane dotyczące zasobów własnych. W tegorocznym badaniu wprowadzono jednak nowy element: prognozowanie zapewniające tak zwane szybkie szacunki za rok poprzedzający rok publikacji, tj. rok 2018. Te szybkie szacunki wskazują na to, że luka w podatku VAT prawdopodobnie będzie się nadal zmniejszać i spadnie do poziomu poniżej 130 mld euro i 10 proc. ogółu zobowiązań podatkowych z tytułu VAT w 2018 r.