Budżet doceniony
Europejski Trybunał Obrachunkowy pozytywnie ocenił wykonanie unijnego budżetu za 2018 r. Wysoko ocenił również usprawnienia w zarządzaniu wspólnotowymi wydatkami.
Komisja jest współodpowiedzialna za wykonanie budżetu UE wraz z różnymi partnerami – zarządzaniem około 75 proc. wydatków UE zajmuje się wspólnie z państwami członkowskimi UE. Państwa członkowskie odgrywają kluczową rolę w takich dziedzinach, jak spójność i rolnictwo, gdzie większość budżetu jest przekazywana za pośrednictwem krajowych i regionalnych instytucji zarządzających. Komisja stosuje rygorystyczne zasady dotyczące dobrego i skutecznego zarządzania środkami. Współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zagwarantować, że budżet jest wydawany zgodnie z tymi zasadami oraz że każde euro z budżetu UE trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.
Kluczowe znaczenie dla Komisji ma zapewnienie, by każde euro z budżetu UE przynosiło najlepsze możliwe rezultaty w poszczególnych obszarach polityki.
Unijna wartość dodana jest też centralnym punktem wniosku Komisji dotyczącego długoterminowego budżetu na lata 2021–2027. Celem jest określenie jaśniejszych celów i skoncentrowanie się w większym stopniu na wynikach. Chodzi tu o ułatwienie monitorowania i pomiaru wyników oraz wprowadzanie – w razie potrzeby – zmian. Oczekuje się, że pozwoli to jeszcze bardziej poprawić sposób wydatkowania środków z budżetu UE.
W ostatnich latach Komisja pracowała nad dalszym uproszczeniem zasad wydatkowania środków z budżetu UE, ponieważ prostsze zasady oznaczają łatwiejszy dostęp do funduszy i mniejszą liczbę błędów w zarządzaniu.
Celem Komisji jako podmiotu zarządzającego budżetem UE jest zapewnienie, aby po zakończeniu programu i przeprowadzeniu wszystkich kontroli pozostałe ryzyko dla budżetu UE utrzymywało się poniżej poziomu, który Trybunał uznaje za istotny – czyli poniżej 2 proc.
W związku z tym Komisja monitoruje wykonanie budżetu UE w terenie. W przypadku stwierdzenia, że państwa członkowskie lub beneficjenci końcowi wydają unijne środki w sposób niewłaściwy, Komisja może odzyskać środki w celu ochrony budżetu UE. Komisja szacuje, że, po dokonaniu korekt i odzyskaniu środków, pozostałe ryzyko błędu w odniesieniu do budżetu UE za 2018 r. jest niższe niż 1 proc.