back to top
8.3 C
Ostrołęka
sobota, 16 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Transformacja przemysłowa UE

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Obniżenie emisyjności, wprowadzanie innowacji, cyfryzacji i rozwijanie umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodów przyszłości – to obszary, których rozwijanie ma pomóc państwom i regionom wspólnoty w transformacji przemysłowej. Sprawozdanie w tej sprawie przygotowały wspólnie Komisja Europejska oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Komisja Europejska i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawiły sprawozdanie (link is external) na temat inicjatywy rozpoczętej w 2017 r., mającej pomóc 12 regionom i państwom członkowskim UE w przeprowadzeniu transformacji przemysłowej i radzeniu sobie w zglobalizowanej gospodarce.

Zespół ekspertów OECD i Komisji we współpracy z regionami i dwoma państwami członkowskimi próbował ustalić, co utrudniało tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy na tych obszarach. Celem było wzmocnienie długoterminowych strategii rozwoju opartych na dziedzinach, w których poszczególne regiony lub państwa są konkurencyjne (tzw. inteligentna specjalizacja. Strategie te dotyczyły m.in. sprawiedliwości społecznej, modernizacji gospodarczej i ambicji klimatycznych.

W oparciu o to doświadczenie w sprawozdaniu przedstawiono zestaw narzędzi dla władz krajowych i regionalnych. Narzędzia te dostarczają konkretnych rozwiązań pozwalających usunąć przeszkody stojące na drodze do transformacji przemysłowej w pięciu obszarach priorytetowych:

1) Przygotowanie zawodów przyszłości

Wyzwanie: brak wykwalifikowanych pracowników w nowo powstających sektorach gospodarki.

Rozwiązania polityczne: przewidywanie zapotrzebowania na umiejętności potrzebne podczas transformacji przemysłowej; wzmocnienie zdolności przedsiębiorstw do zaspokajania potrzeb w zakresie zasobów ludzkich; zaangażowanie lokalnych zainteresowanych stron w planowanie i opracowywanie regionalnych inicjatyw na rzecz rozwijania umiejętności.

2) Rozwijanie i rozpowszechnianie innowacji

Wyzwanie: brak potencjału innowacyjnego małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozwiązania polityczne: przyspieszenie transformacji cyfrowej; rozwijanie sieci innowacji biznesowej i wspieranie klastrów; wzmocnienie powiązań między środowiskiem akademickim a lokalnymi przedsiębiorstwami.

3) Promowanie przedsiębiorczości i zaangażowania sektora prywatnego

Wyzwanie: ograniczony dostęp do umiejętności w zakresie przedsiębiorczości oraz sieci przedsiębiorczości dla przedsiębiorstw typu start-up i przedsiębiorstw scale-up.

Rozwiązania polityczne: wspieranie przedsiębiorców poprzez dostarczanie im informacji, oferowanie szkoleń, coachingu i mentoringu, wzmacnianie sieci przedsiębiorczości, zwiększanie udziału przedsiębiorstw rozpoczynających działalność i MŚP we wspólnych badaniach.

4) Przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu

Wyzwanie: pogodzenie długoterminowego wymiaru neutralnej dla klimatu transformacji z krótkoterminowymi działaniami gospodarczymi.

Rozwiązania polityczne: wspieranie lokalnych transformacji energetycznych poprzez programy pomocy finansowej; włączenie strategii przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu do szerszych strategii rozwoju regionalnego.

5) Promowanie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu Wyzwanie: różnice geograficzne i powiązania terytorialne.

Rozwiązania polityczne: zachęcanie do współpracy terytorialnej poprzez partnerstwa miejsko-wiejskie; zapewnienie łączności cyfrowej i usług cyfrowych w regionach oddalonych.

Sprawozdanie i zawarte w nim zalecenia zostaną uwzględnione podczas przygotowywania przyszłych programów polityki spójności na lata 2021–2027, w ramach których przewidziano ponad 90 mld euro na badania, innowacje, cyfryzację i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex