Rekordowe Euro
Wspólna waluta jest dobra dla Unii Europejskiej – uważa trzech na czterech uczestników badania opinii Eurobarometr. To najwyższe poparcie od 2002 r., kiedy to rozpoczęto sondaże.
Zgodnie z wynikami najnowszego badania Eurobarometr dotyczącego strefy euro 76 proc. respondentów uważa, że wspólna waluta jest dobra dla UE. Przewyższono tym samym o 2 punkty procentowe ubiegłoroczny rekord – jest to największe poparcie odnotowane od czasu wprowadzenia monet i banknotów euro w 2002 r. 65 proc. respondentów z całej strefy euro jest ponadto zdania, że euro jest korzystne dla ich własnego kraju: jest to również najwyższy odnotowany odsetek. Wspólna waluta cieszy się poparciem większości obywateli we wszystkich 19 państwach członkowskich strefy euro.
Euro jest wciąż jeszcze młodą walutą: w tym roku obchodziło swoje dwudzieste urodziny. Europejczycy widzą jednak wyraźnie bardzo praktyczne korzyści, które wspólna waluta przynosi im w codziennym życiu. Cztery piąte respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że euro ułatwiło prowadzenie działalności gospodarczej ponad granicami, porównywanie cen i robienie zakupów w innych krajach, w tym za pośrednictwem internetu. Większość bezwzględna w strefie euro jest również zdania, że dzięki euro podróżowanie stało się łatwiejsze i mniej kosztowne.
Euro to coś więcej niż tylko monety i banknoty: stanowi symbol jedności Europy i jej globalnej siły. Jest ono walutą już 340 milionów Europejczyków mieszkających w 19 państwach członkowskich. Przyniosło nam wszystkim wymierne korzyści: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, ochronę oszczędności, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki, wzrost wymiany handlowej, łatwiejsze podróżowanie i wyższe standardy życia. Na całym świecie około 60 krajów powiązało swoje waluty w pewien sposób z euro.