back to top
-0.6 C
Ostrołęka
sobota, 23 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Pomoc wciąż potrzebna

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

UE stworzy nowy potencjał europejskich działań w zakresie pomocy humanitarnej, aby bezpośrednio interweniować w przypadku kryzysów humanitarnych, gdy tradycyjne mechanizmy udzielania pomocy humanitarnej za pośrednictwem partnerów UE lub potencjału ich organizacji mogą okazać się nieskuteczne lub niewystarczające. Celem tego potencjału będzie ułatwienie logistyki, w tym transportu, które umożliwi łączenie zasobów i ułatwi ich rozmieszczanie w terenie. W ramach tego potencjału można by na przykład oferować oceny logistyczne, wsparcie dla początkowego rozmieszczenia i zarządzania zaopatrzeniem, gromadzenia zapasów, transportu lub dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby, w tym szczepionek przeciw COVID-19, oraz dostarczania ich w krajach, w których panuje niestabilna sytuacja. Potencjał będzie funkcjonował w koordynacji z Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności i w uzupełnieniu do niego, w oparciu o wsparcie operacyjne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE.

Nasilają się bezpośrednie i często celowe ataki na ludność cywilną, szpitale i szkoły, które to ataki naruszają międzynarodowe prawo humanitarne. W 2019 r. odnotowano 277 ataków na pracowników pomocy humanitarnej, w których zginęło 125 osób. W związku z tym UE jeszcze konsekwentniej będzie stawiać poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego w centrum działań zewnętrznych UE, aby chronić ludność cywilną. W tym celu UE w szczególności:

    będzie stale monitorować naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego;
    wzmocni przeprowadzanie analiz należytej staranności wszystkich instrumentów zewnętrznych UE;
    w dalszym ciągu będzie zapewniać, aby międzynarodowe prawo humanitarne było w pełni odzwierciedlone w polityce sankcji UE, w tym poprzez konsekwentne włączanie wyjątków humanitarnych do systemów sankcji UE.

Sama pomoc humanitarna nie wystarczy, aby zaradzić złożonym czynnikom leżącym u podstaw konfliktów i innych kryzysów. UE zintensyfikuje zatem swoje pilne działania pomocowe poprzez ścisłą współpracę z podmiotami działającymi na rzecz rozwoju i budowania pokoju, przyczyniając się do zaradzenia pierwotnym przyczynom kryzysu i promując długoterminowe rozwiązania w razie wystąpienia nagłych sytuacji kryzysowych.

 

Źródło.ec.europa.eu

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex