back to top
23.3 C
Ostrołęka
sobota, 21 września 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Komisja inicjuje debatę na temat radzenia sobie ze skutkami starzenia się społeczeństwa

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Komisja Europejska przedstawiła zieloną księgę, która zapoczątkować ma szeroką debatę polityczną na temat wyzwań i szans, jakie wiążą się ze starzeniem się społeczeństwa w Europie. Przedstawiono w niej wpływ tej wyraźnej tendencji demograficznej na naszą gospodarkę i społeczeństwo oraz zwrócono się do społeczeństwa o wyrażenie opinii na temat działań, jakie należy w tym kontekście podejmować, w ramach konsultacji publicznych, które będą trwały 12 tygodni.

Zielona księga stanowi podstawę debaty na temat starzenia się społeczeństwa – opisano w niej tempo i skalę zmian demograficznych w naszym społeczeństwie, a także wpływ tych zmian na prowadzoną politykę oraz pytania, jakie w związku z tym musimy sobie zadać. Uwzględniono w niej wszystkie kwestie, od promowania zdrowego stylu życia i uczenia się przez całe życie począwszy, po wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi. W dokumencie podkreślono potrzebę zwiększenia liczebności siły roboczej, przypomniano o nowych możliwościach w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy oraz zbadano wpływ starzenia się na nasze perspektywy zawodowe, dobrostan, emerytury, systemy zabezpieczenia społecznego i produktywność.

W zielonej księdze przyjęto podejście uwzględniające cykl życiowy, które odzwierciedla uniwersalny wpływ starzenia się społeczeństwa na wszystkie pokolenia i etapy życia. Podkreślono zarazem, jak ważne jest, by osiągnąć odpowiednią równowagę między zrównoważonymi rozwiązaniami dla naszych systemów opieki społecznej a wzmocnieniem solidarności międzypokoleniowej.

W kolejnych dziesięcioleciach liczba osób starszych w UE będzie wzrastać. Obecnie osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 20 proc. ludności, a w 2070 r. wskaźnik ten ma wynieść 30 proc. Odsetek osób w wieku powyżej 80 lat natomiast ma wzrosnąć ponad dwukrotnie i w 2070 r. osiągnąć 13 proc. Podobnie szacuje się, że liczba osób potencjalnie potrzebujących opieki długoterminowej wzrośnie z 19,5 mln w 2016 r. do 23,6 mln w 2030 r. i 30,5 mln w 2050 r. (UE-27).

Do udziału w ogłoszonych konsultacjach publicznych zaprasza się zainteresowanych obywateli i zainteresowane organizacje ze wszystkich państw członkowskich, również ze szczebla regionalnego i lokalnego. Wyniki konsultacji pomogą określić, jakiego wsparcia potrzebują sami obywatele, regiony, w których mieszkają i społeczności, do których należą. Opierając się na tych wynikach, Komisja zbada możliwe rozwiązania w zakresie polityki pozwalające państwom członkowskim i regionom zintensyfikować działania na rzecz radzenia sobie z konsekwencjami starzenia się społeczeństwa.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex