Jak wzmocnić demokrację
Komisja Europejska zaprezentowała europejski plan działania na rzecz demokracji, aby móc za jego pomocą wzmacniać pozycję obywateli i budować bardziej odporne demokracje w całej UE.
Plan działania stanowi odpowiedź na wyzwania, z którymi borykają się systemy demokratyczne w UE, takie jak rosnący ekstremizm czy poczucie oddalenia polityków od zwykłych ludzi. Dlatego przedstawiono w nim środki, które będą wspierać wolne i uczciwe wybory, sprzyjać wolności mediów i przeciwdziałać dezinformacji. W praktyce oznacza to, że Komisja zaproponuje środki prawne w zakresie reklamy politycznej dotyczące sponsorów płatnych treści oraz kanałów produkcji i dystrybucji, w tym platform internetowych, reklamodawców i firm doradztwa politycznego, a także doprecyzuje zakres ich odpowiedzialności. Komisja zaleci również środki mające zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzy i przedstawi inicjatywę, która będzie ich chronić przed strategicznym powództwem zmierzającym do stłumienia debaty publicznej (SLAPP). Ponadto Komisja będzie dążyć do przeprowadzenia gruntownej zmiany istniejącego kodeksu postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji, tak aby zaostrzyć wymogi dotyczące platform internetowych oraz wprowadzić aktywne monitorowanie i nadzór.
W związku z trwającą rewolucją cyfrową obywatele muszą mieć możliwość dokonywania wyborów w warunkach umożliwiających swobodne wyrażanie poglądów, odróżnianie faktów od fikcji oraz udział wolnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego w otwartej debacie publicznej, wolnej od szkodliwej ingerencji. Wyzwania, z którymi musi się mierzyć UE, są widoczne nie tylko na jej terytorium, a więc wszelkie działania podejmowane wewnętrznie będą miały wpływ na sytuację poza jej granicami.