UE inwestuje w biotechnologie
Komisja Europejska zainicjowała nową strategię, która ma sprawić, że do 2030 r. Europa stanie się najbardziej atrakcyjnym miejscem na świecie dla rozwoju nauk przyrodniczych.
Nauki przyrodnicze – badanie żywych systemów, od komórek po ekosystemy – mają kluczowe znaczenie dla zdrowia, środowiska i gospodarki. Pobudzają innowacje w medycynie, żywności i zrównoważonej produkcji, dodając gospodarce UE prawie 1,5 bln euro wartości i wspierając 29 mln miejsc pracy w całej Unii.
Strategia ta, wsparta kwotą ponad 10 mld euro rocznie z obecnego budżetu UE, określa skoordynowane podejście w całym łańcuchu wartości nauk przyrodniczych. Jego celem jest przyspieszenie innowacji, ułatwienie dostępu do rynku i budowanie zaufania publicznego do nowych technologii, zapewniając, że przynoszą one korzyści ludziom i planecie.
W strategii zaproponowano następujące działania: optymalizacja ekosystemu badań naukowych i innowacji, umożliwienie szybkiego dostępu do rynku dla innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, zwiększenie zaufania, absorpcji i wykorzystania innowacji.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła strategię w swoich wytycznych politycznych i jest ona częścią kompasu na rzecz konkurencyjności. Więcej w temacie na stronie KE Przedstawicielstwa w Polsce.