Traktat o pełnym morzu
W celu ochrony życia morskiego na wodach międzynarodowych powstaną morskie obszary chronione na dużą skalę.
Komisja Europejska przedstawia wniosek w sprawie włączenia do prawa UE przełomowego międzynarodowego porozumienia w sprawie różnorodności biologicznej poza jurysdykcją krajową (BBNJ), którego celem jest ochrona oceanów, przeciwdziałanie degradacji środowiska, walka ze zmianą klimatu i ograniczenie utraty różnorodności biologicznej. Pomoże to również państwom członkowskim we wdrażaniu ich systemów krajowych.
Podpisana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w imieniu Unii Europejskiej we wrześniu 2023 r. umowa ta – znana również jako Traktat o pełnym morzu – pomoże osiągnąć cele i założenia określone w globalnych ramach różnorodności biologicznej z Kunmingu/Montrealu. Obejmuje to ochronę co najmniej 30 proc. oceanów do 2030 r. oraz zwiększenie podziału korzyści z zasobów genetycznych i informacji o sekwencjach cyfrowych.
Chociaż prawo UE jest już w dużej mierze dostosowane do istotnych części BBNJ, proponowana dyrektywa pomoże państwom członkowskim we wdrażaniu wszystkich części umowy.
Wniosek dotyczący włączenia umowy w sprawie różnorodności biologicznej poza jurysdykcją krajową do prawa UE zostanie teraz omówiony przez Parlament Europejski i Radę.