Miliardy przesyłek, zero cła
Będą zmiany dotyczące przywozu towarów w ramach handlu elektronicznego. Obejmą one m.in. przesyłki niskowartościowe spoza UE, które obecnie nie są objęte cłem.
Komisja Europejska podejmuje działania w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z przywozu towaru o niskiej wartości sprzedawanego za pośrednictwem internetowych sprzedawców detalicznych spoza UE i platform handlowych przyjmujących przedsiębiorców spoza UE.
Działania te są częścią komunikatu w sprawie handlu elektronicznego
’Kompleksowy unijny zestaw narzędzi na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego handlu elektronicznego”, który Komisja proponuje dzisiaj. Komisja zachęca do podejmowania działań m.in. w obszarach ceł i handlu, takich jak wszczynanie kontroli celnych, ochrona konsumentów oraz akty o usługach cyfrowych i rynkach cyfrowych.
W ubiegłym roku na rynek UE trafiło około 4,6 mld przesyłek o niskiej wartości, tj. towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, co odpowiada 12 mln paczek dziennie. Jest to dwa razy więcej niż w 2023 r. i trzy razy więcej niż w 2022 r., a wiele z tych towarów uznano za niezgodne z prawodawstwem europejskim. Ten gwałtowny wzrost budzi wiele obaw. Głównie coraz więcej szkodliwych produktów trafia do UE. Co więcej, europejscy sprzedawcy, którzy przestrzegają naszych wysokich standardów produktów, są zagrożeni nieuczciwymi praktykami i sprzedażą podrobionych towarów za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Ponadto duża liczba wysyłanych i transportowanych paczek ma negatywny wpływ na środowisko i klimat.
W Europie konsumenci powinni w pełni korzystać z potencjału handlu elektronicznego i mieć dostęp do wygodnych, przystępnych cenowo, bezpiecznych produktów wysokiej jakości w internecie.
Szczegóły na stronie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.