Europejskiej inwestycje zagraniczne do przeglądu
Komisja Europejska opublikowała zalecenie, w którym wezwała państwa członkowskie do skontrolowania inwestycji swoich przedsiębiorstw ulokowanych poza granicami UE. Zalecenie dotyczy trzech obszarów technologii o znaczeniu strategicznym i o najwyższym poziomie ryzyka – półprzewodników, sztucznej inteligencji i technologii kwantowych. Wezwano w nim państwa członkowskie do przeanalizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa gospodarczego, które mogą wynikać z takich transakcji.
Przegląd inwestycji za granicą pozwoli na podjęcie decyzji, czy konieczne są działania w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń – czy to na szczeblu unijnym czy krajowym. Komisja chce zapobiec sytuacji, w której inwestycje zagraniczne państw członkowskich mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo gospodarcze Unii. Należy w tym celu zapewnić, aby kluczowe technologie i wiedza fachowa nie trafiały w niewłaściwe ręce.
Zalecenie w sprawie inwestycji za granicą jest efektem białej księgi oraz późniejszych konsultacji publicznych, które potwierdziły potrzebę oceny potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa UE związanych z inwestycjami zagranicznymi. Stanowi ono część unijnej strategii bezpieczeństwa gospodarczego
, w połączeniu m.in. z trwającymi pracami nad monitorowaniem bezpośrednich inwestycji zagranicznych napływających do UE.
Jak podkreślono w strategii, skuteczne działania UE w kwestiach bezpieczeństwa gospodarczego zależą również od współpracy i koordynacji z państwami trzecimi. W tym kontekście Komisja liczy na dalszą współpracę z sojusznikami w zakresie monitorowania inwestycji za granicą.
W zaleceniu zwrócono się do państw członkowskich o dokonanie przeglądu – wraz z zainteresowanymi stronami – inwestycji za granicą dokonywanych w państwach trzecich przez inwestorów z UE w trzech kluczowych obszarach technologicznych. Przegląd ten ma trwać 15 miesięcy i powinien obejmować zarówno bieżące, jak i przeszłe transakcje – od 1 stycznia 2021 r.