Polski atom: KE sprawdzi wsparcie państwa
Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakie Polska planuje przeznaczyć na elektrownię jądrową Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.
We wrześniu 2024 r. Polska zgłosiła Komisji swój plan wsparcia przedsiębiorstwa państwowego Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. (’PEJ”) w celu budowy nowej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino.
Nowa elektrownia o mocy wytwórczej energii elektrycznej do 3 750 MW ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2030 r. Całkowite koszty inwestycyjne projektu szacuje się na około 45 mld euro (192 mld złotych polskich). Elektrownia zwiększyłaby bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce i krajach sąsiadujących, przyczyniając się do dekarbonizacji sektora energetycznego i dywersyfikacji polskiego koszyka energetycznego.
Polska planuje wesprzeć tę inwestycję poprzez: (i) zastrzyk kapitałowy w wysokości około 14 mld euro, pokrywający 30 proc. kosztów projektu; (ii) gwarancje państwowe obejmujące 100 proc. długu zaciągniętego przez PEJ na sfinansowanie projektu inwestycyjnego; oraz (iii) wukierunkowy kontrakt różnicowy zapewniający stabilność przychodów w całym okresie eksploatacji elektrowni wynoszącym 60 lat.
Na obecnym etapie, na podstawie swojej wstępnej oceny, Komisja stwierdziła, że pakiet pomocy jest konieczny i wywołuje efekt zachęty, ponieważ beneficjent nie zrealizowałby projektu bez wsparcia publicznego. Komisja ma jednak wątpliwości, czy środek jest w pełni zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Komisja przystąpi teraz do dalszego badania w celu ustalenia, czy jej wstępne zastrzeżenia zostaną potwierdzone. Wszczęcie szczegółowego postępowania daje Polsce i zainteresowanym stronom trzecim możliwość przedstawienia swoich uwag. Nie przesądza to jednak w żaden sposób o wyniku postępowania.