Rekompensata dla Poczty Polskiej lege artis
Komisja Europejska zatwierdza rekompensatę dla Poczty Polskiej w związku ze świadczeniem usługi powszechnej.
KE zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, plany Polski dotyczące rekompensaty dla Poczty Polskiej z tytułu obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025.
W 2015 r. Poczta Polska została zobowiązana do świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2015–2025, ale nie otrzymała rekompensaty za lata 2015–2020. W grudniu 2022 r. Polska poinformowała Komisję o swoich planach zrekompensowania Poczcie Polskiej około 865 mln EUR na lata 2021–2025.
Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, a w szczególności na podstawie zasad ramowych UOIG
przyjętych w 2011 r., przedsiębiorstwa mogą otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty świadczenia usługi publicznej pod pewnymi warunkami. Umożliwia to państwom członkowskim przyznawanie pomocy państwa na świadczenie usług publicznych, zapewniając jednocześnie, aby przedsiębiorstwa nie otrzymywały nadmiernej rekompensaty. W ten sposób minimalizuje się zakłócenia konkurencji i gwarantuje efektywne wykorzystanie zasobów publicznych.
Poczta Polska jest przedsiębiorstwem państwowym i tradycyjnym polskim operatorem pocztowym odpowiedzialnym za powszechną usługę pocztową i szereg dodatkowych obowiązków użyteczności publicznej.