back to top
2.5 C
Ostrołęka
niedziela, 19 stycznia 2025 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Handel chroniony przed nieuczciwą konkurencją

Pół miliona miejsc pracy w UE zostało zachowanych dzięki unijnej ochronie handlu w 2023 r. – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Narzędzia ochrony handlu odgrywają zasadniczą rolę w ochronie miejsc pracy w UE poprzez promowanie sprawiedliwości i równych warunków działania, zgodnie z przyjętym sprawozdaniem z 2023 r. w sprawie działań UE w zakresie ochrony handlu.

Na koniec 2023 r. w UE obowiązywały łącznie 182 środki ochrony handlu, w tym 156 środków antydumpingowych, 25 środków antysubsydyjnych i jeden środek ochronny. Stanowi to wzrost o 40 proc. w porównaniu z 2018 r., kiedy to obowiązywały 133 środki. W 2023 r. wszczęto dwa razy więcej nowych dochodzeń niż w 2022 r. Ten znaczny wzrost aktywności uwypukla determinację Komisji, by zdecydowanie reagować na coraz powszechniejsze przypadki nieuczciwego handlu.

Liczba miejsc pracy w UE chronionych tymi środkami również radykalnie wzrosła – z 365 tys. w 2018 r. do prawie 500 tys. bezpośrednich miejsc pracy na koniec 2023 r. Sektory przemysłu chronione przez obowiązujące środki to m.in. sektory strategiczne, takie jak energia wiatrowa, szkło solarne i światłowody; mają one kluczowe znaczenie dla transformacji ekologicznej i cyfrowej UE. Chronione są też liczne sektory, w których działa wiele małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i które są szczególnie narażone na nieuczciwe praktyki handlowe, np. sektor ceramiczny.

W sprawozdaniu podkreślono ponadto potrzebę podjęcia działań takich jak wszczęcie dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie pojazdów elektrycznych o napędzie akumulatorowym z Chin, aby chronić sektory zielonych technologii przed nieuczciwym handlem.

Ze sprawozdania wynika też, że Komisja nadal rygorystycznie broniła przemysłu UE przed nieuczciwymi działaniami obronnymi podejmowanymi przez państwa trzecie i przyczyniła się w ten sposób do zapewnienia stałego dostępu do rynków tych państw trzecich.

Szczegółowe informacje dotyczące raportu na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex