Handel chroniony przed nieuczciwą konkurencją
Pół miliona miejsc pracy w UE zostało zachowanych dzięki unijnej ochronie handlu w 2023 r. – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej.
Narzędzia ochrony handlu odgrywają zasadniczą rolę w ochronie miejsc pracy w UE poprzez promowanie sprawiedliwości i równych warunków działania, zgodnie z przyjętym sprawozdaniem z 2023 r. w sprawie działań UE w zakresie ochrony handlu.
Na koniec 2023 r. w UE obowiązywały łącznie 182 środki ochrony handlu, w tym 156 środków antydumpingowych, 25 środków antysubsydyjnych i jeden środek ochronny. Stanowi to wzrost o 40 proc. w porównaniu z 2018 r., kiedy to obowiązywały 133 środki. W 2023 r. wszczęto dwa razy więcej nowych dochodzeń niż w 2022 r. Ten znaczny wzrost aktywności uwypukla determinację Komisji, by zdecydowanie reagować na coraz powszechniejsze przypadki nieuczciwego handlu.
Ze sprawozdania wynika też, że Komisja nadal rygorystycznie broniła przemysłu UE przed nieuczciwymi działaniami obronnymi podejmowanymi przez państwa trzecie i przyczyniła się w ten sposób do zapewnienia stałego dostępu do rynków tych państw trzecich.