Zwolnieni z Teorii to możliwość realizacji projektów oraz ogólnopolska olimpiada dla młodzieży, która pod okiem nauczycieli i opiekunów realizuje działania społeczne związane z ich pasją i zainteresowaniami. Realizując projekty młodzież zdobywa umiejętności potrzebne na rynku pracy, uczy się zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania problemów oraz zdobywa międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia.
Program i dostęp do platformy edukacyjnej umożliwiającej realizację projektów przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.
Zwolnieni z Teorii są też dla każdego, kto chce zdobyć doświadczenie w realizowaniu własnych pomysłów, dostać się na zagraniczne studia czy zdobyć lepszą pracę.
Zainteresowane osoby powinny zacząć od założenia konta (rejestracji) na Platformie programu. Tam znaleźć można praktyczne wskazówki, które krok po kroku prowadzą przez kolejne etapy realizacji przedsięwzięcia. Zespoły realizujące projekty mogą też liczyć na wsparcie ekspertów/opiekunów Programu. Oprócz tego, w szkołach średnich wsparciem służą również nauczyciele.
Użytkownicy Platformy mają możliwość rozpoczęcia projektu społecznego lub dołączenia do już istniejącego projektu społecznego. Projekt realizowany jest w zespole od 2 do 10 osób. Można go założyć w dowolnym momencie roku szkolnego, również w wakacje.
Tematyka projektów obejmują edukację, kulturę, ekologię i naturę, zdrowie i sport, przestrzeń miejską, społeczeństwo obywatelskie lub społeczność lokalną.
Po przejściu na etap planowania uczestnicy mają od 1 do 8 miesięcy na realizację projektu. Projekt zakończony oznacza uzyskanie odpowiedniego minimum beneficjentów w zależności od formatu.
Zwolnieni z Teorii to również ogólnopolska Olimpiada. Za raportowane osiągnięcia w projekcie można zdobyć punkty, które decydują o zdobyciu nagród.
Każdy projekt, który uzyska wymaganą liczbę punktów, zachowa wymagane przez Regulamin terminy oraz przygotuje krótkie wideo, uzyska nominację do Złotych Wilków. Są to nagrody dla najlepszych projektów w Polsce, wręczanych przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Punkty można zdobyć m.in. za: liczbę beneficjentów, liczbę partnerów, pozyskany budżet i zasięg w mediach.
Każdy kto ukończy projekt i zostanie finalistą Olimpiady otrzyma międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata.