Badania i innowacje: chińska konkurencja
W porównaniu z USA i Chinami UE jest mniej wyspecjalizowana w kluczowych technologiach zwiększających wydajność, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, technologii blockchain i komputerów kwantowych.
Komisja opublikowała kolejną edycję sprawozdania z wyników w dziedzinie nauki, badań naukowych i innowacji (SRIP)
za 2024 r. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił wzrost inwestycji UE w badania naukowe i innowacje, co przyczyniło się do zwiększenia konkurencyjności UE zwłaszcza w dziedzinie zielonych technologii oraz do ogólnej wysokiej jakości badań naukowych w UE.
W sprawozdaniu podkreślono również trzy główne wyzwania dla badań naukowych i innowacji w UE, to niedostatecznie wykorzystywane ekosystemy badań naukowych i innowacji, utrzymujący się podział na badania naukowe i innowacje oraz luka technologiczna w porównaniu z innymi regionami świata, spowodowana również złożonością w zwiększaniu inwestycji sektora prywatnego w badania naukowe i innowacje na szczeblu UE.
W sprawozdaniu dotyczącym SRIP przeanalizowano dynamikę badań naukowych i innowacji oraz jej czynniki. Połączono analizę opartą na wskaźnikach z dogłębnym omówieniem bieżących wyzwań w zakresie strategii politycznych, aby stworzyć dokument, który będzie przekonujący dla decydentów i specjalistów zarówno z dziedziny badań i innowacji, jak i ekonomii i finansów. Jest to piąta edycja dwuletniej publikacji.
Premiera sprawozdania odbyła się 27 czerwca 2024 r. Komisja przedstawiła najważniejsze ustalenia zawarte w sprawozdaniu i była gospodarzem dyskusji z prelegentami wysokiego szczebla na temat bieżących tendencji w dziedzinie badań naukowych i innowacji oraz powiązanych strategii politycznych.