Komisja uruchamia w Finlandii system 'Kierunek Ziemi” do walki ze skutkami zmian klimatu
Komisja uruchomiła system 'Kierunek Ziemi” (DestinE), którego celem jest stworzenie dokładnego cyfrowego bliźniaka Ziemi do symulacji skutków zmiany klimatu i ekstremalnych zdarzeń pogodowych, przy wsparciu europejskich komputerów o wysokiej wydajności, co pomoże Europie lepiej przygotować się na klęski żywiołowe i ocenić ich skutki.
Komisja uruchomiła dziś system 'Kierunek Ziemi” (DestinE) w obecności wiceprzewodniczącej wykonawczej Margrethe Vestager i fińskiej minister zatrudnienia Arto Satonen. Destine jest sztandarową inicjatywą Komisji, której celem jest opracowanie bardzo dokładnego cyfrowego bliźniaka Ziemi. Wdrożenie systemu DestinE oznacza, że europejskim komputerom o wysokiej wydajności (EuroHPC), w tym superkomputer LUMI w Kajaani (Finlandia), powierzono zadanie symulacji skutków zmiany klimatu i ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Dzięki tej inicjatywie Europa będzie lepiej przygotowana do reagowania na poważne klęski żywiołowe, przystosowania się do zmiany klimatu oraz oceny potencjalnych skutków społeczno-gospodarczych i politycznych takich zdarzeń.
Destine została oficjalnie zainicjowana w 2022 r. przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).
Obecnie uzgodnione finansowanie w ramach programu 'Cyfrowa Europa” wynosi ponad 315 mln EUR. Inauguracja oznacza zakończenie pierwszego etapu i rozpoczęcie drugiej fazy, przy czym każdy z nich sfinansował ponad 150 mln EUR. Trzeci etap i jego finansowanie są uzależnione od porozumienia w sprawie ostatecznego programu 'Cyfrowa Europa” na lata 2025–2027, który jest obecnie opracowywany. W ramach programu 'Horyzont Europa” przyznano dalsze finansowanie badań i rozwoju w zakresie dodatkowych cyfrowych zdolności bliźniaczych.