Komisja przedstawia wspólny plan wdrażania paktu o migracji i azylu
Komisja Europejska przyjęła wspólny plan wdrażania paktu o migracji i azylu, określający kluczowe etapy i wymagania dla państw członkowskich, mające na celu pomyślne rozpoczęcie stosowania nowych przepisów do połowy 2026 roku.
Po osiągnięciu historycznego porozumienia w sprawie paktu o migracji i azylu w ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczęto prace nad przełożeniem szerokiego i złożonego zestawu aktów ustawodawczych na rzeczywistość operacyjną. Będzie to wspólne przedsięwzięcie, przy czym Komisja będzie wspierać państwa członkowskie na każdym etapie. WE wspólnym planie wdrażania paktu o migracji i azylu, przyjętym dziś przez Komisję, określono kluczowe etapy, w których wszystkie państwa członkowskie muszą wdrożyć zdolności prawne i operacyjne niezbędne do pomyślnego rozpoczęcia stosowania nowych przepisów do połowy 2026 r. Ponadto agencje UE zapewnią państwom członkowskim zarówno operacyjne, jak i ukierunkowane wsparcie w trakcie tego procesu.
Wspólny plan wdrażania zawiera wzór krajowych planów wdrażania, które mają zostać przyjęte przez państwa członkowskie do końca bieżącego roku. Prace prawne, techniczne i operacyjne podzielono na 10 elementów składowych w celu ukierunkowania i ułatwienia praktycznych działań wdrożeniowych.
Pakt o migracji i azylu odzwierciedla kompleksowe podejście do zarządzania migracjami obejmujące całą trasę. W związku z tym Komisja stosuje wraz z państwami członkowskimi podejście dwutorowe, towarzyszące pracom legislacyjnym na szczeblu UE z działaniami operacyjnymi. Obejmuje to w szczególności prace nad zewnętrznym wymiarem migracji poprzez dążenie do kompleksowych partnerstw z krajami partnerskimi. Chociaż działania w tej dziedzinie nie są powiązane ze zobowiązaniami prawnymi, UE musi kontynuować i intensyfikować współpracę z krajami partnerskimi, zwłaszcza w trzech kluczowych obszarach: walka z przemytem migrantów, skuteczne powroty, readmisja i reintegracja, a także legalne drogi migracji.
Wspólny plan wdrażania zostanie przedstawiony państwom członkowskim na posiedzeniu Rady do Spraw Wewnętrznych, po czym zostanie wykorzystany jako podstawa do przygotowania krajowych planów wdrażania państw członkowskich, które mają zostać opracowane do grudnia 2024 r.