Eurobarometr: gospodarczy optymizm
Mimo obawy o bezpieczeństwo Europejczycy coraz lepiej oceniają kierunki i perspektywy rozwoju gospodarczego na kontynencie.
Najnowsze standardowe badanie Eurobarometr pokazuje, że Europejczycy chcą, aby UE była silniejsza i bardziej niezależna, zwłaszcza w obliczu obecnych globalnych wyzwań, podczas gdy coraz bardziej optymistycznie odnoszą się do przyszłości.
Oczekiwania dotyczące silniejszej, bardziej niezależnej i odpornej UE
Ponad trzy czwarte Europejczyków (77 proc.) opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa wśród państw UE, natomiast ponad siedmiu na dziesięciu obywateli UE (71 proc.) zgadza się, że UE musi zwiększyć swoją zdolność do produkcji sprzętu wojskowego. Jednocześnie prawie siedmiu na dziesięciu obywateli UE (69 proc.) zajmuje się wspólną polityką zagraniczną państw członkowskich. Ponad dwie trzecie obywateli zgadza się, że UE jest miejscem stabilności w niespokojnym świecie (67 proc.) oraz że UE dysponuje wystarczającymi uprawnieniami i narzędziami, by bronić interesów gospodarczych Europy w gospodarce światowej (69 proc.).
Według Europejczyków bezpieczeństwo i obrona (34 proc.) są priorytetowym obszarem działań UE w perspektywie średnioterminowej, a w dalszej kolejności zajmują klimat i środowisko (30 proc.). Zdrowie (26 proc.) zajmuje trzecie miejsce, gospodarka i migracja – na pierwszym miejscu (po 25 proc.). Jednocześnie prawie połowa (46 proc.) wszystkich obywateli uważa, że zapewnienie pokoju i stabilności będzie miało największy pozytywny wpływ na ich życie w perspektywie krótkoterminowej, a następnie zabezpieczenie dostaw żywności, zdrowia i przemysłu w UE (28 proc.), tworzenie większej liczby miejsc pracy i zarządzanie migracją (26 proc.).
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.