Wody w kąpieliskach w Europie pozostają bezpieczne
Zdecydowana większość kąpielisk w Europie spełniała w 2023 r. najbardziej rygorystyczne 'doskonałe” normy jakości kąpielisk w Unii Europejskiej.
Stanowi to 85,4 proc. popularnych wód w kąpieliskach UE. Aż 96 proc. wszystkich oficjalnie określonych wód w kąpieliskach w UE spełnia minimalne normy jakości, przy czym tylko 1,5 proc. wód uznano za 'niedostateczne”.
W ocenie, przygotowanej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) we współpracy z Komisją, podkreślono, gdzie latem tego lata w Europie mogą znaleźć bezpieczne kąpieliska. Koncentruje się on w szczególności na bezpieczeństwie kąpieli poprzez monitorowanie bakterii, które mogą powodować poważne choroby u ludzi, a nie na ogólnej jakości wody.
Najwyższy odsetek doskonałych wód w kąpieliskach odnotowano w Grecji, Chorwacji, na Cyprze i w Austrii. W Belgii, Bułgarii, Luksemburgu, na Malcie, w Austrii i Rumunii wszystkie oficjalnie zidentyfikowane wody w kąpieliskach spełniały w 2023 r. co najmniej minimalne normy jakości.
Jakość wody przybrzeżnej w kąpieliskach jest na ogół lepsza w porównaniu z wodami śródlądowymi. W 2023 r. 89 proc. sklasyfikowanych kąpielisk przybrzeżnych miało doskonałą jakość w porównaniu z nieco poniżej 79 proc. śródlądowych kąpielisk.