Wsparcie dla naukowców z Ukrainy
Komisja Europejska uzupełniła budżet inicjatywy Maria Skłodowska-Curie” (MSCA) Ukraine, ustanowionej w celu wsparcia naukowców zmuszonych do ucieczki z Ukrainy, o dodatkowe 10 mln euro.
Dodatkowe finansowanie umożliwi co najmniej 50 dodatkowym naukowcom, w tym doktorantom i naukowcom podoktorskim, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Ukrainy, na bezpieczne kontynuowanie prac nad projektami badawczymi na uniwersytetach, przedsiębiorstwach, ośrodkach badawczych i innych instytucjach z siedzibą w UE i państwach stowarzyszonych w ramach programu 'Horyzont Europa”.
Umożliwi to również naukowcom dostęp do szkoleń, umiejętności i możliwości rozwoju kariery. Specjalne wsparcie będzie dostępne dla organizacji przyjmujących naukowców i tych stypendystów, którzy przenoszą się wraz ze swoimi rodzinami.
Od czasu uruchomienia program stypendialny MSCA4Ukraine wspiera 125 przesiedlonych naukowców z Ukrainy, którzy zostali przeszkoleni i pracują w 21 krajach.
Wybrani naukowcy będą mogli rozpocząć nowy projekt lub kontynuować swoje wcześniejsze prace, aby kontynuować badania w dowolnym wybranym przez siebie przedmiocie, w tym w kwestiach bezpośrednio związanych z pomocą Ukrainie i jej odbudową.
Program ten jest częścią szerszego wsparcia UE dla Ukrainy. W szczególności w dziedzinie badań naukowych i innowacji Ukraina uczestniczy w programie 'Horyzont Europa” i programie Euratom bez konieczności wnoszenia wkładu finansowego. UE otworzyła niedawno biuro programu 'Horyzont Europa” w Kijowie i ustanowiła w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) program pomocy ukraińskim przedsiębiorstwom z branży zaawansowanych technologii.
Utworzyła również centrum społecznościowe Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) na Ukrainie, które zapewni ukraińskim innowatorom pozostającym w ich kraju pochodzenia dostęp do partnerów, rynków, stanowisk testowych, szkoleń i inwestycji.