Erasmus+ Wirtualne wymiany w szkolnictwie wyższym i wśród młodzieży
Wymiany wirtualne to jeszcze jedna możliwość nawiązania współpracy z młodzieżą z innych krajów. Pod względem filozofii, celów i tematów wymiany wirtualne nie różnią się znacząco od wymian odbywających się w realu. Cel pierwszy to edukacja międzykulturowa: wzajemne poznanie się i zrozumienie, dialog i budowanie relacji ponad granicami i różnicami kulturowymi. Cel drugi to rozwój kompetencji miękkich – w szczególności związanych z pracą w środowisku nowych mediów i budowaniem relacji w grupie na odległość. Tematami wymian mogą być wszelkie zagadnienia wzbudzające zainteresowania – społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturowe…
Celem jest zachęcanie do dialogu międzykulturowego z państwami trzecimi oraz zwiększanie tolerancji dzięki internetowym interakcjom międzyludzkim w oparciu o cyfrowe technologie przyjazne dla młodzieży, promowanie wirtualnych wymian jako uzupełnienie mobilności fizycznej w ramach programu Erasmus+, co pozwoli większej liczbie młodych osób korzystać z doświadczeń międzykulturowych i międzynarodowych,
propagowanie krytycznego myślenia i umiejętności korzystania z mediów, w szczególności z internetu i mediów społecznościowych, sprzyjanie rozwojowi umiejętności cyfrowych i miękkich, promowanie – poprzez edukację – postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości, którymi są wolność, tolerancja i niedyskryminacja, wzmocnienie wymiaru młodzieżowego w stosunkach UE z krajami trzecimi.
Aplikować mogą organizacje młodzieżowe, instytucje szkolnictwa wyższego, organizacje publiczne lub prywatne prowadzące działalność w dziedzinie szkolnictwa wyższego lub młodzieży (kształcenie pozaformalne).
Wnioski muszą zostać złożone przez konsorcjum składające się z co najmniej 4 organizacji. Działania muszą być realizowane w krajach organizacji uczestniczących, a projekty trwają 3 lata.
Kwota dotacji UE na projekt będzie wynosić maksymalnie 500 000 EUR, przy czym 200 EUR to maksymalna kwota wypłacana organizacji na jednego uczestnika (tj. projekt o wartości 500 000 EUR musiałby objąć co najmniej 2 500 uczestników).