Porozumienie polityczne w sprawie aktu o cybersolidarności
Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie aktu o cybersolidarności, zaproponowanego przez Komisję w kwietniu 2023 r.
Akt w sprawie cybersolidarności wzmocni solidarność na szczeblu UE, aby lepiej wykrywać cyberzagrożenia i cyberincydenty oraz lepiej przygotować się na nie i reagować na nie. Ma ono kluczowe znaczenie dla cyberbezpieczeństwa w UE, ponieważ wydarzenia geopolityczne nadal wpływają na krajobraz cyberzagrożeń w UE.
Po pierwsze, ustanowienie europejskiego systemu ostrzegania o cyberbezpieczeństwie, składającego się z sieci krajowych i transgranicznych centrów cyberbezpieczeństwa, które wykorzystają najnowocześniejsze narzędzia i infrastruktury, takie jak sztuczna inteligencja i zaawansowana analiza danych, do szybkiego wykrywania cyberzagrożeń i incydentów.
Po drugie, akt ustanawia również mechanizm cyberkryzysowy, który zwiększy gotowość i zdolności reagowania na poważne cyberincydenty i cyberincydenty na dużą skalę. Mechanizm ten będzie wspierał trzy główne obszary:
- Działania w zakresie gotowości:
koordynowanie testów gotowości podmiotów działających w sektorach krytycznych, w tym w sektorze zdrowia lub energii, pod kątem potencjalnych podatności na zagrożenia. - Nowa unijna rezerwa cyberbezpieczeństwa: obejmować usługi reagowania na incydenty świadczone przez zaufanych dostawców gotowych do interwencji na wniosek państw członkowskich, instytucji, organów lub agencji Unii Europejskiej lub państwa trzeciego stowarzyszonego z tym działaniem szczegółowym w ramach programu 'Cyfrowa Europa” w przypadku poważnych incydentów w cyberbezpieczeństwie lub incydentów w cyberbezpieczeństwie na dużą skalę.
- Wsparcie finansowe na rzecz wzajemnej pomocy: wspieranie jednego państwa członkowskiego w udzielaniu pomocy technicznej innemu państwu członkowskiemu dotkniętemu poważnym incydentem w cyberbezpieczeństwie lub incydentem w cyberbezpieczeństwie na dużą skalę.
Po trzecie, we wniosku ustanawia się również europejski mechanizm przeglądu incydentów cybernetycznych w celu przeglądu i oceny poważnych incydentów lub incydentów na dużą skalę po ich wystąpieniu, aby przedstawić zalecenia mające na celu poprawę pozycji UE w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Porozumienie wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę. Po formalnym przyjęciu akt o cybersolidarności wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.
Więcej na stronie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.