Infrastruktura cyfrowa jutra
Komisja Europejska przedstawiła zestaw możliwych działań mających na celu wspieranie innowacji, bezpieczeństwa i odporności infrastruktury cyfrowej. Przyszła konkurencyjność gospodarki europejskiej zależy od tej zaawansowanej infrastruktury i usług sieci cyfrowych, ponieważ szybka, bezpieczna i szeroko zakrojona łączność ma zasadnicze znaczenie dla wdrożenia technologii, które przybliżą nas do świata przyszłości: telemedycyna, jazda zautomatyzowana, predykcyjna konserwacja budynków lub rolnictwo precyzyjne.
Celem tego pakietu dotyczącego łączności cyfrowej jest rozpoczęcie dyskusji na temat konkretnych propozycji z zainteresowanymi stronami, państwami członkowskimi i partnerami o podobnych poglądach dotyczących sposobu kształtowania przyszłych działań politycznych UE z myślą o osiągnięciu konsensusu.
UE powinna wspierać dynamiczną społeczność europejskich innowatorów, wspierając rozwój zintegrowanej łączności i infrastruktury obliczeniowej opartej na współpracy. Aby osiągnąć ten cel, w białej księdze przewiduje się utworzenie sieci 'Łącznych systemów obliczeniowych opartych na współpracy” (’sieć 3C”) w celu stworzenia kompleksowych zintegrowanych infrastruktur i platform na potrzeby chmury telco i brzegów, które mogłyby być wykorzystywane do organizowania rozwoju innowacyjnych technologii i zastosowań sztucznej inteligencji w różnych przypadkach użycia. Takie podejście oparte na współpracy można by przygotować poprzez ustanowienie wielkoskalowych projektów pilotażowych lub ewentualnego nowego ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) w ramach ciągłości obliczeniowej.
Ponadto UE musi w pełni wykorzystać potencjał jednolitego rynku cyfrowego w dziedzinie telekomunikacji, rozważając środki mające na celu zapewnienie prawdziwie równych warunków działania oraz ponowne przemyślenie zakresu stosowania i celów obecnych ram regulacyjnych, a więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej w Polsce.