back to top
8.3 C
Ostrołęka
wtorek, 26 listopada 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Sposoby zrównoważonego wychwytywania, składowania i wykorzystywania dwutlenku węgla w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia 'zerowej emisji CO2 netto” do 2050 r. Chociaż znaczna część tych wysiłków będzie związana z obniżeniem obecnych poziomów emisji w nadchodzących latach, będziemy również potrzebować technologii, które mogą wychwytywać CO2 lub usuwać go bezpośrednio z atmosfery, a następnie przechowywać lub wykorzystywać. Technologie te skoncentrują się na sektorach, w których redukcja emisji jest szczególnie trudna lub kosztowna, takich jak np. emisje procesowe z cementu lub przetwarzania odpadów na energię. W związku z tym Komisja przyjęła komunikat w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle, w którym przedstawiono szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób technologie te mogłyby przyczynić się do ograniczenia emisji o 90 proc. do 2040 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Komisja zaproponowała, aby do 2030 r. UE opracowała co najmniej 50 mln ton zdolności składowania CO2 rocznie. Na podstawie oceny skutków dotyczącej zalecanego przez UE celu klimatycznego na 2040 r. liczba ta będzie musiała wzrosnąć do około 280 mln ton do 2040 r. W komunikacie w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle określono kompleksowe podejście polityczne do osiągnięcia tych celów.

W komunikacie określono szereg działań, które należy podjąć na szczeblu unijnym i krajowym, aby umożliwić wdrożenie tych technologii i infrastrukturę niezbędną do stworzenia jednolitego rynku emisji CO2 w Europie w nadchodzących dziesięcioleciach. Komisja rozpocznie prace przygotowawcze nad ewentualnym przyszłym pakietem regulacyjnym dotyczącym transportu i składowania CO2, w którym rozważono by takie kwestie jak struktura rynku i kosztów, dostęp stron trzecich, normy jakości CO2 lub zachęty inwestycyjne na rzecz nowej infrastruktury.

Komisja oceni również ilości CO2, które należy usunąć bezpośrednio z atmosfery (przemysłowe usuwanie dwutlenku węgla), aby zrealizować ambicje UE w zakresie redukcji emisji na lata 2040 i 2050, oraz oceni ogólne cele i środki z zakresu polityki służące ich osiągnięciu.

Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex