back to top
18.3 C
Ostrołęka
niedziela, 8 września 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Decyzja ta wynika z przyjętego przez UE zobowiązania do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Autonomiczne środki handlowe obowiązują od czerwca 2022 r. i są kluczowym elementem niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy i jej gospodarki. Środki te pomagają poprawić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów w wyniku niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej rosyjskiej wojny napastniczej.

Chociaż głównym celem środków jest wsparcie Ukrainy, nie zapomniano przy tym o trudnościach, których doświadczają unijni rolnicy i inne zainteresowane strony. Z uwagi na te trudności, a także na znaczny wzrost przywozu niektórych produktów rolnych z Ukrainy do UE, jaki odnotowano w latach 2022–2023, przedłużone autonomiczne środki handlowe zostały wyposażone we wzmocniony mechanizm ochronny. Umożliwia on podjęcie szybkich działań naprawczych w przypadku wystąpienia poważnych zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach poszczególnych państw członkowskich.

W przypadku najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – przewiduje się hamulec bezpieczeństwa, który ustabilizuje przywóz na średnim poziomie z lat 2022 i 2023. Oznacza to, że jeżeli wartość przywozu tych produktów wzrośnie powyżej określonego poziomu, cła zostaną ponownie nałożone, tak aby nie przekroczyć znacząco wielkości z poprzednich lat.

Komisja jednocześnie proponuje przedłużenie o kolejny rok wprowadzonego w lipcu 2022 r. zawieszenia wszystkich pozostałych ceł na przywóz z Mołdawii.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex