Decyzja ta wynika z przyjętego przez UE zobowiązania do wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.
Autonomiczne środki handlowe obowiązują od czerwca 2022 r. i są kluczowym elementem niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy i jej gospodarki. Środki te pomagają poprawić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów w wyniku niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej rosyjskiej wojny napastniczej.
Chociaż głównym celem środków jest wsparcie Ukrainy, nie zapomniano przy tym o trudnościach, których doświadczają unijni rolnicy i inne zainteresowane strony. Z uwagi na te trudności, a także na znaczny wzrost przywozu niektórych produktów rolnych z Ukrainy do UE, jaki odnotowano w latach 2022–2023, przedłużone autonomiczne środki handlowe zostały wyposażone we wzmocniony mechanizm ochronny. Umożliwia on podjęcie szybkich działań naprawczych w przypadku wystąpienia poważnych zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach poszczególnych państw członkowskich.
W przypadku najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – przewiduje się hamulec bezpieczeństwa, który ustabilizuje przywóz na średnim poziomie z lat 2022 i 2023. Oznacza to, że jeżeli wartość przywozu tych produktów wzrośnie powyżej określonego poziomu, cła zostaną ponownie nałożone, tak aby nie przekroczyć znacząco wielkości z poprzednich lat.
Komisja jednocześnie proponuje przedłużenie o kolejny rok wprowadzonego w lipcu 2022 r. zawieszenia wszystkich pozostałych ceł na przywóz z Mołdawii.