Kreatywna Europa – Komponent Kultura – PLATFORMY EUROPEJSKIE
Wspieranie międzynarodowych projektów, które przyczyniają się przede wszystkim do zwiększenie widoczności i rozpowszechniania wschodzących europejskich artystów i dzieł w Europie i poza nią.
Platforma europejska powinna składać się z podmiotu koordynującego i organizacji członkowskich o wspólnej strategii artystycznej i brandingowej.
Platforma musi składać się z podmiotu koordynującego i co najmniej 11 organizacji członkowskich.
Projekty powinny wspierać obiegu twórców i ich dzieł, wzmacniać rozpoznawalność i widoczność artystów oraz twórców sektora kultury i kreatywnego w Europie i poza nią. Istotnym aspektem jest zwiększanie dostępu do kultury i sztuki oraz zwiększanie uczestnictwa w kulturze, w tym budowanie i rozwój publiczności, a także kreowanie nowych i zrównoważonych (zielona transformacja sektorów kultury i kreatywnego) przestrzeni kultury i sztuki.
Wszyscy członkowie platformy europejskiej muszą posiadać osobowość prawną i mieć siedzibę w co najmniej 12 różnych kwalifikujących się krajach. Dodatkowe kryterium dotyczące wnioskodawcy (podmiotu koordynującęgo) to konieczność posiadania osobowości prawnej od co najmniej 2 lat do dnia, w którym upływa termin składania wniosków.
Informacje o konkursach są ogłaszane na stronie internetowej Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury, a konkursy wniosków prowadzone są poprzez portal Funding & Tender Opportunities.
Zgodnie z wymaganiami formalnymi platforma powinna realizować wspólną strategię artystyczną i dążyć do wypracowania 'europejskiej” marki. W ramach projektu należy założyć wsparcie co najmniej 50 wschodzących artystów rocznie. Planując działania projektowe należy pamiętać, że co najmniej 70% przyznanej kwoty rocznie musi być przeznaczone i wydatkowane na program artystyczny.
Szczegóły na eurodesk.pl