2 biliony euro w handlu
W 2022 r. wartość handlu UE za pośrednictwem umów o wolnym handlu z partnerami światowymi po raz pierwszy przekroczyła 2 bln euro.
Sprawozdanie roczne Komisji Europejskiej w sprawie realizacji i egzekwowania polityki handlowej UE pokazuje, że średni wzrost odnotowany w 2022 r. w handlu z 20 najważniejszymi partnerami w ramach umów handlowych wyniósł blisko 30 proc.
Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi i przedsiębiorstwami z UE, zniosła również ponad 30 barier w handlu w 19 krajach. Znoszenie barier w ciągu ostatnich pięciu lat spowodowało, że w samym tylko 2022 r. przychody z unijnego eksportu wyniosły 7 mld euro. Wynikiem tych umów jest też lepsza ochrona środowiska i praw pracowniczych.
UE posiada największą sieć umów handlowych na świecie obejmującą łącznie 74 krajów; przekłada się ona na 44 proc. całej wymiany handlowej UE. W 2022 r. handel między UE a jej partnerami objętymi umową handlową (z wyłączeniem produktów energetycznych) przewyższył handel UE ze pozostałymi partnerami. Umowy te pozwoliły utrzymać handel i inwestycje w trudnym globalnym otoczeniu biznesowym charakteryzującym się rosnącymi wyzwaniami geopolitycznymi, takimi jak agresja Rosji na Ukrainę.
Umowy handlowe wspierają eksport, odporność i dywersyfikację.
W ramach tych umów, które zawierają rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju, UE poczyniła również postępy w kwestiach zatrudnienia i środowiska. W ramach tych prac Japonia i Korea Południowa ratyfikowały najważniejsze konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy przewidziane w ich umowach handlowych z UE. Głębsze zaangażowanie w stosunkach z Peru i Kolumbią skłoniło te kraje do rozpoczęcia przeglądu swoich kodeksów pracy.