Integracja sieci elektroenergetycznych
Proponowany plan działania to reakcja na wyzwania związane z rozwojem, cyfryzacją i lepszym wykorzystaniem unijnych elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.
Wzajemnie połączone i stabilne sieci energetyczne są podstawą wewnętrznego rynku energii w UE i mają kluczowe znaczenie dla umożliwienia zielonej transformacji. Aby przyczynić się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, Komisja proponuje dziś plan działania, aby zapewnić bardziej efektywne funkcjonowanie naszych sieci elektroenergetycznych oraz ich dalsze i szybsze wprowadzanie. Komisja wdrożyła już wspierające ramy prawne na potrzeby wprowadzania sieci elektroenergetycznych w całej Europie. Dzięki pełnej integracji rynków UE zmodernizowana sieć infrastruktury zapewni obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość korzystania z tańszej i czystszej energii.
Oczekuje się, że do 2030 r. zużycie energii elektrycznej w UE wzrośnie o około 60 proc. Sieci będą musiały obsługiwać bardziej cyfrowy, zdecentralizowany i elastyczny system, w którym miliony dachowych paneli słonecznych, pomp ciepła i lokalnych społeczności energetycznych współdzielą swoje zasoby, który obejmuje coraz więcej morskich odnawialnych źródeł energii i więcej pojazdów elektrycznych do ładowania oraz z którym wiążą się rosnące potrzeby w zakresie produkcji wodoru. Z uwagi na to, że 40 proc. naszych sieci dystrybucyjnych ma już ponad 40 lat, a transgraniczne zdolności przesyłowe mają się podwoić do 2030 r., konieczne są inwestycje o wartości 584 mld euro.
Szczegóły na stronie internetowej KE Przedstawicielstwa w Polsce.