Polityka azylowa UE: zestaw dobrych praktyk
Komisja przedstawia zestaw dobrych praktyk mających na celu zapewnienie skuteczności rozporządzenia Dublin III, które przewodnicząca von der Leyen zapowiedziała w czerwcu jako element realizacji dublińskiego planu działania.
W piśmie do państw członkowskich, przed posiedzeniem Rady Europejskiej w lutym 2023 r., przewodnicząca von der Leyen zobowiązała się do pełnego wdrożenia dublińskiego planu działania, który został opracowany przez Komisję i zatwierdzony przez państwa członkowskie w listopadzie 2022 r. W dublińskim planie działania określono praktyczne działania, które dzięki lepszej współpracy między państwami członkowskimi ograniczą zachęty do nieuregulowanego przemieszczania się.
W dokumencie zatytułowanym Dubliński plan działania w praktyce – zwiększenie skuteczności rozporządzenia Dublin III: wskazanie dobrych praktyk w państwach członkowskich Komisja przedstawiła szereg dobrych praktyk, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu dublińskiego.
Dokument zawiera również załącznik zawierający zestawienie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących wykładni rozporządzenia Dublin III. Ma to na celu zapewnienie szybszego stosowania przepisów dublińskich w państwach członkowskich poprzez zapewnienie wyższego poziomu harmonizacji interpretacji tych przepisów przez państwa członkowskie.
W ubiegłym roku państwa członkowskie, na podstawie dublińskiego planu działania, zaangażowały się w szereg wspieranych przez Komisję inicjatyw służących zwiększeniu skuteczności systemu dublińskiego. Aby wesprzeć państwa członkowskie w ich wysiłkach, w kwietniu 2023 r. Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu przedstawiła zalecenia w sprawie przekazywania osób na podstawie rozporządzenia dublińskiego.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.