Równouprawnienie płci
UE przedłuża okres obowiązywania planu działania w sprawie równości płci w działaniach zewnętrznych, aby oprzeć się na jego osiągnięciach w dążeniu do równouprawnienia płci na świecie
W wielu miejscach na świecie prawa kobiet i dziewcząt są zagrożone, ograniczane lub całkowicie wyeliminowane, co znacznie cofa istotny postęp osiągnięty przez dziesięciolecia. Trzeci plan działania w sprawie równości płci, od czasu jego przyjęcia w listopadzie 2020 r., stawia prawa człowieka i upodmiotowienie członków społeczeństwa, zwłaszcza kobiet i dziewcząt, na pierwszym planie w kontekście działań zewnętrznych UE, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju i innymi zobowiązaniami międzynarodowymi.
W 2022 r. równouprawnienie płci było przedmiotem dialogów politycznych w wymiarze bezpieczeństwa lub praw człowieka prowadzonych między UE a około 100 krajami partnerskimi. W przypadku 33 krajów dialog koncentrował się wyłącznie na równouprawnieniu płci. Delegatury UE opracowały ponadto 131 planów wdrażania na szczeblu krajowym przez dostosowanie planu działania w sprawie równości płci do kontekstu lokalnego, wzmacniając tym samym podejście 'Drużyna Europy’ UE i jej państw członkowskich.
Na szczeblu globalnym UE i jej państwa członkowskie prowadziły partnerstwa i optowały na rzecz wdrożenia rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zwalczania przemocy wobec kobiet, wniesienia wkładu w prace Komisji ds. Statusu Kobiet, zwiększenia politycznego i obywatelskiego uczestnictwa kobiet i dziewcząt, zwiększenia wsparcia na rzecz organizacji działających na rzecz praw kobiet i promowania perspektywy płci w procesie podejmowania decyzji w dziedzinie klimatu i technologii cyfrowych. W kontekście niepokojących zmian w zakresie bezpieczeństwa i konfliktów oraz geopolitycznej rywalizacji wpływów coraz ważniejsza staje się realizacja Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa oraz zobowiązanie do uwzględniania aspektu płci w skutecznym reagowaniu na zagrożenia dla bezpieczeństwa.
Plan działania w sprawie równości płci jest ambitną strategią UE, aby przyczynić się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, w szczególności celu nr 5, przyspieszenia postępów w zakresie równouprawnienia płci i wzmocnienia pozycji kobiet jako priorytetu wszystkich polityk i działań zewnętrznych UE, w tym w ramach strategii Global Gateway. Celem planu jest umożliwienie kobietom i dziewczętom, w całej ich różnorodności, uczestnictwa i przewodzenia w równym stopniu w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym oraz odgrywania roli we wszystkich procesach decyzyjnych obejmujących wszystkie sfery publiczne i prywatne.