Sezon grzewczy w UE
Zbliża się zimowy sezon grzewczy, więc Komisja rozmawia z państwami członkowskimi o zmianie planu dotyczącego pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i podczas okresu transformacji.
Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim – w celu konsultacji – projekt wniosku w sprawie częściowego dostosowania harmonogramu stopniowego wycofywania tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji. Ramy te stanowiły odpowiedź na sytuację kryzysową będącą następstwem rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz bezprecedensowy wzrost cen energii.
Przyjęte 23 marca 2022 r. tymczasowe kryzysowe ramy pomocy państwa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz w kontekście jej bezpośrednich i pośrednich skutków dla gospodarki UE umożliwiały państwom członkowskim udzielanie potrzebującym przedsiębiorstwom terminowego, ukierunkowanego i proporcjonalnego wsparcia. Ramy te umożliwiły państwom członkowskim szybkie i skuteczne działanie w celu udzielenia pomocy przedsiębiorstwom, które zmagały się z ekonomiczną niepewnością, zakłóceniami przepływów handlowych i łańcuchów dostaw oraz z wyjątkowo dużym i nieoczekiwanym wzrostem cen, w szczególności gazu ziemnego, energii elektrycznej, licznych czynników produkcji i surowców oraz produktów podstawowych. Wszystkie te czynniki spowodowały – w łącznym ujęciu – poważne zakłócenia w gospodarce wszystkich państw członkowskich w wielu sektorach gospodarki.
9 marca 2023 r. Komisja przyjęła tymczasowe ramy pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji, które częściowo uzupełniały i przedłużały tymczasowe ramy kryzysowe, oraz które umacniały środki wsparcia w sektorach o kluczowym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z planem przemysłowym Zielonego Ładu.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.