Plan dla wschodniej części Morza Śródziemnego
Uwzględnia on zarządzanie migracjami, zwalczanie przemytu ludzi i zapewnianie legalnych dróg docierania do Europy.
Komisja Europejska przedstawia plan działania UE na rzecz wschodniej części Morza Śródziemnego zawierający ukierunkowane środki operacyjne. Ich celem jest rozwiązanie problemu zarządzania migracją na tym szlaku oraz uzupełnienie planów działania przedstawionych już dla Bałkanów Zachodnich, szlaku środkowośródziemnomorskiego, szlaku zachodniośródziemnomorskiego i szlaku atlantyckiego
W przedmiotowym planie działania przedstawiono 29 ukierunkowanych środków operacyjnych, zgrupowanych wokół czterech głównych obszarów.
- Zapobieganie nielegalnym wyjazdom, zwalczanie przemytu migrantów i zapewnianie legalnych dróg migracji.
- Wzmocnienie skutecznego zarządzania granicami wzdłuż szlaku wschodniośródziemnomorskiego, w tym w państwach pochodzenia i tranzytu.
- Pogłębianie współpracy w zakresie powrotów i readmisji z państwami pochodzenia i tranzytu. UE będzie zatem.
- Zapewnienie skutecznego zarządzania migracją, usprawnienie procedur azylowych i wspieranie wystarczającej zdolności przyjmowania poprzez.
Ten plan działania opiera się na istniejących środkach, takich jak zestaw narzędzi dla przewoźników,
który ma zapobiegać problemowi ułatwiania nielegalnej migracji do UE z wykorzystaniem komercyjnych środków transportu, a także projekty zwalczania przemytu. Wzmacnia on również współpracę między Komisją, agencjami UE (Frontex, Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu, Europol) i organami państw członkowskich w zakresie migracji i zarządzania granicami.
UE i państwa członkowskie będą musiały działać wspólnie, aby osiągnąć cele określone w planie działania i zapewnić jego skuteczną realizację. Decydujące znaczenie mają sprawozdawczość i monitorowanie za pośrednictwem istniejących mechanizmów Komisji i Rady. Ten plan działania jest częścią szerszego podejścia UE, które ma pomóc w złagodzeniu presji wywieranej na państwa członkowskie położone wzdłuż różnych szlaków migracyjnych.
Komisja nadal aktywnie monitoruje sytuację na różnych szlakach migracyjnych i pozostaje gotowa do szybkiego reagowania na potrzeby wynikające z rozwoju sytuacji.
Ten plan działania pozostaje bez uszczerbku dla sprawozdania, które Wysoki Przedstawiciel i Komisja przedstawią na temat stanu stosunków między UE a Turcją, zgodnie z zadaniami powierzonymi przez Radę Europejską z czerwca 2023 r.