Drony nie zawsze bezpieczne
Unia Europejska musi być przygotowana na przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom ze strony cywilnych dronów. Ich rosnąca ilość wymaga harmonizacji istniejących procedur.
Komisja Europejska przyjmuje komunikat w sprawie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z bezprawnym i niebezpiecznym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów) przeznaczonych do użytku cywilnego. W komunikacie tym Komisja określa kompleksową unijną politykę przeciwdziałania dronom, której celem jest zapewnienie, aby szybko postępujące zmiany technologiczne i rosnąca liczba dronów nie prowadziły do niekontrolowanego wzrostu zagrożeń w przestrzeni cywilnej. Ma to również na celu zapewnienie zharmonizowanych ram polityki i wykształcenie wspólnego sposobu rozumienia obowiązujących procedur, które pozwolą stawić czoła stale rozwijającym się zagrożeniom.
Drony kształtują przyszłość gospodarki i społeczeństwa Europy, zwłaszcza w dziedzinach transportu, obrony, handlu i usług. Wykorzystanie dronów w sposób zgodny z prawem stanowi kluczowy element na drodze do dwojakiej transformacji – ekologicznej i cyfrowej.
Jak wspomniano w programie walki z terroryzmem
, chociaż UE utrudnia wykorzystywanie niektórych dronów w złych zamiarach, ich szybki rozwój stwarza coraz większe zagrożenia dla bezpieczeństwa. Były one wykorzystywane przez przestępców zajmujących się przemytem i handlem narkotykami, wykryto też podejrzane drony wokół infrastruktury krytycznej, co wskazuje na potencjalne niewłaściwe wykorzystanie dronów do gromadzenia informacji we wrogich celach. Ponadto wykorzystywanie dronów do bezprawnych celów może wpływać na bezpieczeństwo osobiste i prawo do prywatności członków społeczeństwa, zwłaszcza gdy drony są używane na obszarach mieszkalnych.
Komunikatowi towarzyszą dwa podręczniki opracowane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji, które zawierają praktyczne wskazówki dotyczące kluczowych aspektów technicznych unijnej polityki dotyczącej dronów.