Pomorze Zachodnie przeciw depresji
Pomorze Zachodnie jest kolejnym regionem w Polsce, który deklaruje gotowość do tworzenia lokalnych sieci wsparcia, profilaktyki i szerszej edukacji na temat depresji.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 10 października br. przedstawiciele samorządów z województwa zachodniopomorskiego spotkali się na konferencji 'Pomorze Zachodnie przeciw depresji”, podczas której podpisali deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania tej chorobie. Tym samym, Pomorze Zachodnie zostało kolejnym regionem, który oficjalnie dołączył do walki z depresją.
Tematem przewodnim konferencji była potrzeba tworzenia lokalnych sieci wsparcia, profilaktyki i szerszej edukacji na temat depresji. W Europie z chorobą tą zmaga się około 40 milionów ludzi, w Polsce – 1,5 miliona. Problem jest coraz poważniejszy. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.
Jak pokazują statystyki, odsetek osób poniżej osiemnastego roku życia, które znajdują się w głębokich kryzysach emocjonalnych, drastycznie wzrasta. Tylko w 2022 roku odnotowano w Polsce ponad 2 tys. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Prawie 160 zakończyło się śmiercią, co stanowi wzrost aż o 40 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Wiele objawów tej choroby jest niezauważonych lub bagatelizowanych przez otoczenie.