Pakt na rzecz umiejętności
Pakt na rzecz umiejętności pomógł już 2 mln osób, które skorzystały z działań związanych z podnoszeniem i zmianą kwalifikacji.
Tym samym przyczynia się do realizacji celów UE, że do 2030 r. większość dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach, a co najmniej 78 proc. ludności w wieku 20–64 lat powinno być zatrudnione.
Poznaliśmy wyniki corocznej ankiety związanej z paktem na rzecz umiejętności za 2022 r. Pokazują one, że pakt ten w znacznym stopniu pomógł przedsiębiorstwom i pracownikom w całej Europie rozwijać szkolenia i umiejętności. Ankieta wykazała, że 2 mln osób skorzystało z oferowanych w ramach paktu działań związanych z podnoszeniem i zmianą kwalifikacji. Udoskonalono lub opracowano 15 500 programów szkoleniowych, a uczestnicy paktu zainwestowali 160 mln euro w inicjatywy na rzecz rozwijania umiejętności.
Stanowi to ważny wkład w Europejski Rok Umiejętności.
Pakt na rzecz umiejętności łączy przemysł, partnerów społecznych, organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego, organy publiczne, służby zatrudnienia i inne podmioty z różnych sektorów, a tym samym promuje wspólne podejście do rozwiązywania problemów i uzupełniania braków w obszarze rozwijania umiejętności. Ma to szczególne znaczenie w kontekście szybko zmieniającego się środowiska pracy oraz dla transformacji ekologicznej i cyfrowej. Ponad 80 proc. z biorących udział w ankiecie uczestników paktu ceni wsparcie oferowane w jego ramach w zapewnianiu pracownikom w całej Europie konkretnych ofert szkoleniowych.