E-zdrowie – nowy, przełomowy system.
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia uruchamiają ważną inicjatywę w dziedzinie e-zdrowia z myślą o poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego na świecie.
Nowy system, ma ułatwić globalną mobilność i pomóc chronić ludzi na całym świecie przed bieżącymi i przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia.
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły rozpoczęcie przełomowego projektu współpracy partnerskiej w dziedzinie e-zdrowia.
W czerwcu 2023 r. WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym, który ułatwi globalną mobilność i pomoże chronić ludzi na całym świecie przed bieżącymi i przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia. Jest to pierwszy element składowy budowanej przez WHO światowej sieci cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych, który zostanie wprowadzony wraz z szeroką gamą produktów cyfrowych służących zapewnieniu lepszej ochrony zdrowia dla wszystkich.
Inicjatywa ta, oparta na strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie oraz globalnej strategii państw członkowskich WHO w dziedzinie e-zdrowia, jest następstwem porozumienia podpisanego 2 grudnia 2022 r. w celu zacieśnienia strategicznej współpracy w kwestiach związanych z ochroną zdrowia na świecie. Wzmacnia ona dodatkowo wielostronny i solidny system, którego trzonem jest WHO, a motorem napędowym – silna UE.
Partnerstwo to będzie obejmować ścisłą współpracę w rozwijaniu systemu WHO, zarządzaniu nim i jego wdrażaniu z wykorzystaniem obszernej wiedzy technicznej Komisji Europejskiej w tej dziedzinie. Pierwszym krokiem jest zapewnienie dalszego skutecznego funkcjonowania obecnie istniejących zaświadczeń cyfrowych.
Szczegóły dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.