Romowie w UE
Romowie są najliczniejszą mniejszością etniczną w Europie, liczącą około 10–12 mln ludności, z czego ponad sześć mln mieszka w UE, a cztery w krajach objętych procesem rozszerzenia (region Bałkanów Zachodnich, Turcja, Ukraina, Mołdawia i Gruzja).
Chociaż ich sytuacja uległa pewnej poprawie zarówno w UE, jak i w krajach objętych procesem rozszerzenia – głównie w dziedzinie edukacji – Europa ma jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć rzeczywistą równość Romów. Utrzymuje się marginalizacja, a wielu Romów w życiu codziennym nadal boryka się z powszechną dyskryminacją, rasizmem wobec Romów, antycyganizmem i wykluczeniem społeczno-ekonomicznym.
Jak wykazało badanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) z 2022 r., nadal utrzymuje się wpływ antycyganizmu, który uniemożliwia wielu Romom korzystanie z przysługujących im praw podstawowych w zakresie edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej i mieszkalnictwa. W komunikacie przyjętym przez Komisję 9 stycznia 2023 r.PL•••, w którym dokonano przeglądu krajowych strategicznych ram dotyczących Romów w całej Unii Europejskiej (UE) i na Bałkanach Zachodnich, podkreślono potrzebę wzmocnienia zaangażowania na szczeblu unijnym i krajowym.
W nowych unijnych ramach strategicznych dotyczących Romów, przedstawionych przez Komisję w październiku 2020 r., sformułowano nowe cele i zalecenia dla państw członkowskich, aby poczynić postępy w zapewnianiu niezbędnego wsparcia, którego tak wielu Romów mieszkających w UE nadal potrzebuje.