Współpraca sądowa w sprawach karnych
Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie przekazywania ścigania w sprawach karnych między państwami członkowskimi. Rozwój przestępczości transgranicznej spotęgował liczbę sytuacji, w których kilku państwom członkowskim przysługuje jurysdykcja do ścigania tej samej sprawy. Równoległe lub wielokrotne ściganie może nie tylko być nieskuteczne i nieefektywne, lecz także naruszać prawa podejrzanych, ponieważ nie można ścigać ani karać za to samo przestępstwo dwukrotnie.
Nowy wniosek pomoże zapobiec powielaniu postępowań i uniknąć przypadków bezkarności, gdy odmawia się wydania osoby na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Ponadto pomoże on zapewnić, aby postępowanie karne toczyło się w najodpowiedniejszym państwie członkowskim, na przykład w tym, w którym popełniono większą część przestępstwa. Wspólne zasady obejmą:
- wykaz wspólnych kryteriów przekazywania ścigania oraz powodów odmowy takiego przekazania;
- termin na wydanie decyzji o przekazaniu ścigania;
- zasady dotyczące kosztów tłumaczenia i skutków przekazania ścigania;
- obowiązki z zakresu praw podejrzanych i oskarżonych oraz ofiar;
- zasady komunikowania się właściwych organów za pośrednictwem transgranicznego kanału cyfrowego.
Aby poprawić skuteczność procedury przekazywania, proponowane rozporządzenie przewiduje również wskazanie jurysdykcji w konkretnych przypadkach. Oczekuje się, że zmniejszy to stopień fragmentacji, zapewni większą pewność prawa i ostatecznie zwiększy liczbę przypadków skutecznego przekazania ścigania w sprawach karnych.
Zanim proponowane rozporządzenie wejdzie w życie, musi teraz zostać przedyskutowane i uzgodnione przez Parlament Europejski i Radę.