Wytyczne dotyczące polityki fiskalnej na 2024 r
Komisja przedstawia państwom członkowskim wytyczne dotyczące prowadzenia i koordynacji polityki fiskalnej w świetle wyzwań stojących przed finansami publicznymi i gospodarką oraz dyskusji na temat przyszłych ram zarządzania gospodarczego.
Ogólnie rzecz biorąc, polityka fiskalna powinna mieć na celu zapewnienie zdolności obsługi zadłużenia w średnim okresie, a także promowanie trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu we wszystkich państwach członkowskich.
Skutki dezaktywacji ogólnej klauzuli wyjścia i trwającego przeglądu zarządzania gospodarczego
Ogólna klauzula wyjścia przewidziana w pakcie stabilności i wzrostu, zgodnie z którą możliwe jest tymczasowe odstępstwo od wymogów budżetowych mających zwykle zastosowanie w przypadku poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej, zostanie wyłączona pod koniec 2023 r. Wygaśnięcie okresu, w którym obowiązywała ogólna klauzula wyjścia, będzie oznaczało wznowienie zaleceń dla poszczególnych krajów dotyczących polityki fiskalnej, określonych ilościowo i zróżnicowanych w zależności od tego, z jakimi problemami mają do czynienia państwa członkowskie, jeśli chodzi o dług publiczny.
Trwają dyskusje na temat zmienionych ram zarządzania gospodarczego w oparciu o kierunki przedstawione przez Komisję w listopadzie 2022 r. Do czasu wejścia w życie nowych ram zarządzania gospodarczego oraz z uwagi na nową rzeczywistość po pandemii powrócenie do wdrażania zasad paktu stabilności i wzrostu obowiązujących przed uruchomieniem ogólnej klauzuli wyjścia w 2020 r. nie byłoby wskazane.
Szczegóły dotyczące tego zagadnienia znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.