Umowa handlowa UE–Nowa Zelandia do ratyfikacji
Dzięki umowie wartość handlu dwustronnego wzrośnie nawet o 30 proc., przy czym roczny eksport z UE może wzrosnąć nawet o 4,5 mld euro.
Przedstawienie Radzie projektów decyzji w sprawie podpisania i zawarcia umowy jest ważnym krokiem: gdy Rada wyrazi zgodę, UE i Nowa Zelandia mogą podpisać umowę, która następnie może zostać przekazana Parlamentowi Europejskiemu, by uzyskać jego aprobatę. Po zatwierdzeniu umowa może wejść w życie.
Umowa powinna przynieść UE znaczne korzyści. Oczekuje się, że dzięki umowie wartość handlu dwustronnego wzrośnie nawet o 30 proc., przy czym roczny eksport z UE może wzrosnąć nawet o 4,5 mld euro. Inwestycje UE w Nowej Zelandii mają potencjał wzrostu nawet o 80 proc. Już od pierwszego roku stosowania umowy przedsiębiorstwa UE skorzystają ze zniżek ceł na kwotę łącznie ok. 140 mln euro rocznie.
Otwarty handel jest jednym z czterech filarów unijnego planu przemysłowego Zielonego Ładu ogłoszonego przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen 1 lutego 2023 r., a ta umowa przyczyni się do jego realizacji. Po wejściu w życie umowa przyczyni się do tego, by gospodarka UE stała się bardziej ekologiczna, konkurencyjna i odporna.