Profile nowotworów i nierówności
Przed Światowym Dniem Walki z Rakiem KE i OECD przedstawiają pierwsze krajowe profile dotyczące raka w ramach europejskiego rejestru nierówności w przeciwdziałaniu nowotworom.
Profile pokazują, że (w 2018 r.) państwa UE wydały znaczną kwotę 170 mld euro na opiekę onkologiczną. Wynika z nich również, że spośród chorób nowotworowych zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów pozostaje rak płuc. Profile wskazują też na duże nierówności pod względem umieralności na raka między poszczególnymi państwami UE oraz w ich obrębie. Można to częściowo wytłumaczyć różnym narażeniem na czynniki ryzyka zachorowania na raka, ale także różną zdolnością systemów opieki zdrowotnej do zapewnienia szybkiego i bezpłatnego dostępu do wczesnej diagnostyki oraz wysokiej jakości opieki onkologicznej i leczenia nowotworów. Profile pokazują, że identyfikacja wyzwań i wymiana najlepszych praktyk między państwami członkowskimi może im pomóc w przezwyciężeniu nierówności w walce z rakiem.
Inauguracja profili odbyła się podczas konferencji wysokiego szczebla w ramach europejskiego planu walki z rakiem Konferencja w sprawie walki z rakiem – równość, doskonałość i innowacje: nowoczesna opieka onkologiczna dla wszystkich, współorganizowana przez Komisję i szwedzką prezydencję Rady Unii Europejskiej.
Komisja już zrealizowała – w rekordowym czasie – wiele działań w ramach europejskiego planu walki z rakiem. Niedawno, 23 stycznia, Komisja uruchomiła europejską inicjatywę dotyczącą obrazowania raka, aby wesprzeć podmioty świadczące opiekę zdrowotną, instytuty badawcze i innowatorów w jak najlepszym wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na danych w zakresie leczenia nowotworów i opieki onkologicznej.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tematu na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.