Pomoc państwa dla sektora turystyki zatwierdzona
Na podstawie unijnych zasad pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 21 mln euro (100 mln PLN) mający na celu zrekompensowanie przedsiębiorstwom działającym w sektorze turystyki strat poniesionych w wyniku środków ograniczających przyjętych przez Polskę w odpowiedzi na instrumentalizację migrantów przez władze białoruskie na zewnętrznej granicy UE.
2 września 2021 r. Polska wprowadziła stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, tj. w pasie o długości około 3 kilometrów wzdłuż zewnętrznej granicy UE z Białorusią. Polska wprowadziła wtedy szereg obostrzeń, w tym zakaz przebywania turystów na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Środki te przyjęto w odpowiedzi na wyjątkową sytuację wywołaną przez reżim Łukaszenki w celu podważenia bezpieczeństwa UE. Ukierunkowane działania służb białoruskich na granicach zewnętrznych UE obejmowały próby spowodowania wzrostu nielegalnej migracji do UE. Zakaz przebywania turystów na obszarze objętym obostrzeniami obowiązywał do końca czerwca 2022 r.
Polska zgłosiła Komisji zamiar przyjęcia programu o wartości 21 mln EUR (100 mln PLN), którego celem jest zrekompensowanie sektorowi turystyki strat poniesionych w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r.
Pomoc w ramach programu będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorstwa z sektora turystyki prowadzące działalność lub świadczące usługi na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w tym hotele, restauracje i różnego rodzaju organizatorzy turystyki.
Podmioty ubiegające się o pomoc muszą wykazać, że ich sprzedaż zmniejszyła się o co najmniej 25 proc. w porównaniu ze sprzedażą uzyskaną między wrześniem 2018 r. a czerwcem 2019 r. Rekompensata pokryje część kosztów beneficjenta (tj. wszystkie koszty pomniejszone o koszty amortyzacji) odpowiadającą utracie obrotu. Pomoc będzie ograniczona do 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy w okresie trzech miesięcy poprzedzających wprowadzenie zakazu wjazdu turystów.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.